с. Варі. Варівський ДНЗ

Напрям – фольклор, як засіб розвитку дошкільника.

Працює у 2013-2014 н.р. за діючою  програмою «Українське дошкілля», додатковою «Впевнений старт».
Використовуються :
1. Лаба Л.Г., Поніманська Т.І. Входимо у Світ, Теренопіль. Мандрівець, 2011.
2. Калуська Л.В. Дивокрай. Вибрані дидактико-методичні матеріали. – Тернопіль. Мандрівець, 2004.

В дошкільному закладі села Варі нагромаджено багатий матеріал з народознавства. Там використовуються народні звичаї, саме притаманні даній місцевості, даному селу. Матеріал до свят і розваг вихователі відшукують саме у народі. Тут народні угорські ігри, пісні, обряди. Наприклад: це збір винограду, лущення кукурудзи, „ Вечір прях”, Свято Матері, свята весняного циклу, різдвяні  свята.
                     Для занять по ознайомленню з народним прикладним мистецтвом оформляються куточки з предметами домашнього вжитку, керамікою, вишивками,  національними українськими та угорськими костюмами.
                     Вже багато років працює постійно-діючий семінар з патріотичного та національного виховання на базі Варівського дошкільного закладу. Тут вихователі вчаться на практичному досвіді, як знайомити дітей з народними традиціями та звичаями, як розумно їх використовувати в дитячому садку.
                    В дитячому садку створено мінімузей, де зібрані старовинні предмети побуту, предмети праці, які використовуються у роботі  з дітьми по ознайомленню з традиціями села, предмети художніх виробів, національна вишивка.
                   Село Варі  розміщене в низині, де річка Боржава впадає в Тису. На місці теперішніх Варів до  приходу угорців була фортеця Боршо (Боржава). В 1196 році угорські племена  в голові  з Арпадом  заволоділи фортецею  Боршо. Після нашестя орд Батия в 1241 році фортеця була спустошена і прийшла в упадок
. Пізніше  тут почали оселятися угорці. Вони дали поселенню нову назву – Варі, що в перекладі з угорської – замок.
                 В середині ХІУ ст. Варі одержали статус міста. В селі знаходиться пам”ятник  архітектури – костел ХУІ поч.ХУІІ ст.
                 В цьому угорському селі свої народні звичаї ,традиції.  Вихователі дитячого садка   на чолі із музичним керівником та завідуючою  відшукують елементи  цих звичаїв та традицій серед населення села  використовуючи у роботі з дітьми, організовуючи розваги, святкові ранки. Приймають участь у фольклорний фестивалях села. Значну допомогу надають батьки, а особливо дідусі, бабусі. Вони пригадують народні пісні, примовки, ігри. Як приклад – розвага „Збір винограду”, «Жатва», «Сільська свадьба» та ін.
   Колективом накопичено практичний матеріал проведення таких розваг. Розроблено ряд конспектів з використанням народної фольклорної творчості угорського місцевого населення.
   Досвід під заголовком «Привабливий світ народної творчості»  висвітлювався у 2005 році у всеукраїнському часописі для педагогів - «дошкільників»  «Дитячий садок».